Share on email
Share on pinterest
Share on telegram

Τεράστια νίκη της ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ στη Ρόδο επί της Α.Ε.Ρ. Αφάντου

Τεράστια νίκη στο νησί της Ρόδου επί της ΑΕΡ Αφαντου με 0-1, πέτυχε πριν από λίγο η Ελλάς Σύρου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλ. Μελισσόπουλου, στο 38ο λεπτό του αγώνα, αγωνιζόμενη μάλιστα με 10 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο!

Η Ελλάς Σύρου αποφασισμένη να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, μέσα σε μία έδρα μάλιστα που ο αντίπαλος δεν είχε γνωρίσει την ήττα μέχρι στιγμής, κατάφερε να βρει ένα, αλλά υπερπολύτιμο τέρμα, από τη γραμμή των 11 μέτρων.

Ο Μηνάς, στο 37ο λεπτό βρέθηκε σε καλή θέση, ανατράπηκε από τους αμυντικούς της ΑΕΡΑ, με τον Μελισσόπουλο να ανοίγει το σκορ, για την ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα.

Το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με την Ελλάς Σύρου ωστόσο να μένει με 10 παίκτες στην αρχή της επανάληψης, λόγω αποβολής του Ζαφείρη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, η Ελλάς ήθελε να διαφυλάξει το σκορ υπέρ της.

Η ΑΕΡ Αφάντου έφθασε αρκετές φορές με αξιώσεις στην εστία του Παπαδόπουλου, ωστόσο σε καμία από αυτές και κατάφερε να βρει δίχτυα, με την αμυντική γραμμή της Ελλάς, να ανταποκρίνεται στην πίεση του αντιπάλου με μεγάλη επιτυχία.

Στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ρηγόπουλου, η Ελλάς πανηγύρισε μία παλικαρίσια νίκη, φθάνοντας έτσι τους 32 βαθμούς στο πρωτάθλημα, δείγμα της συνεχόμενης ανόδου το τελευταίο διάστημα, για την Συριανή ομάδα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ατμόσφαιρα στον αγώνα σε πολλές των περιπτώσεων ξέφυγε, με αποκορύφωμα όταν κάποια στιγμή, μερίδα των φίλων των γηπεδούχων, κινήθηκαν απειλητικά εναντίον των συνοδών της ομάδας της Σύρου, ενώ υπήρξαν και αναφορές για απειλές από τη «ζούγκλα», όπως την χαρακτηριστικά τόνισαν, όσοι ταξίδεψαν μαζί με την Ελλάς, στο νησί της Ρόδου.

Οι συνθέσεις:

Α.Ε.Ρ. Αφάντου: Καπούταγλης, Νόνι, Παναγιωτόπουλος, Σολάι, Στοίνοβιτς, Κορλός, Ζέλεφ, Κουτσιανικούλη, Λαθούρη, Γκέτσι, Φερεντίνος,

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Παπαδόπουλος, Ζαφείρης, Μούντριχας, Μπόσιο, Πρεβεζιάνος, Μηνάς (Συριανός 88΄), Μελισσόπουλος (Αγιώτης 60΄), Μάγκας, Οικονομόπουλος, Ζάχι, Μπακατσέλος