Share on email
Share on pinterest
Share on telegram

Μαγική νίκη της Ελλάς Σύρου: 4-1 τον ΠΑΣ Κορίνθου

Η Ελλάς Σύρου πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη εναντίον της πρωτοπόρου ΠΑΣ Κορίνθου με το εντυπωσιακό σκορ 4-1, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της, ενώ έβαλε σε περιπέτειες την ομάδα της Κορίνθου η οποία έχει ως στόχο την άνοδο.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Χριστοφιλέα απέδειξαν την αξία τους και την τακτική επιδεξιότητά τους σε αυτό τον αγώνα. Οι παίκτες της ομάδας μας παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Χαλάτση, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα , παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και στα 90 λεπτά του αγώνα.

Η ισοφάριση για την Ελλάς ήρθε στο 15ο λεπτό, ο Κασάπης με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, και τον Παυλόπουλο να στέλνει την στρογγυλή θεά στα δίχτυα σκορπίζοντας χαρά στους φιλάθλους της ομάδας που γέμισαν το γήπεδο της ΕΠΣ Κυκλάδων.
Από εκεί και πέρα οι Συριανοί, έμοιαζαν να βρίσκονται μόνοι τους στο γήπεδο και την Κόρινθο να μη θυμίζει σε τίποτα την πρωτοπόρο του ομίλου. Λίγο πριν οι ομάδες μπουν στα αποδυτήρια μετά από εκτέλεση φάουλ ο Αντώνης Συριανός έστρωσε στον Παναγιώτη Παυλόπουλο σημειώνοντας το 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μούντριχας αύξησε το προβάδισμα, ενώ ο Παράβαλος ολοκλήρωσε τη θρίαμβο εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας, νικώντας με υποδειγματικό πλάσε τον τερματοφύλακα της Κορίνθου. Με αυτήν τη νίκη, η Ελλάς Σύρου ανέβηκε στους 42 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του αγώνα, η Ελλάς Σύρου τίμησε τον πρόεδρο της Onex κ. Πάνο Ξενοκώστα για την πολύτιμη στήριξη του.

Ελλάς Σύρου: Μουλαράς, Ζαφείρης, Ζάχι, Οικονομόπουλος, Συριανός, Μπόσιο, Κασάπης (Παράβαλος 75΄), Πρεβεζιάνος, Παυλόπουλος (Μελισσόπουλος 71΄), Μούντριχας (Λαντίκας 85΄), Μηνάς (Μεντρί 85΄)
ΠΑΣ Κόρινθος: Διασσινός, Χατζής, Αργυρόπουλος, Μερκούρη, Χαλάτσης (Κουιμέλης 36΄), Λάκοβιτς (Ζαχαράκης 46΄΄), Παπούλης (Παπανικολάου 70΄), Δερμιτζάκης, Γκίκα (Τσέλιος 70΄), Νικολάου (Ζεϊμπέκης 78΄), Ρογιάνο.