Share on email
Share on pinterest
Share on telegram

Συριανοί ”Μάγκες” – Μεγάλη ισοπαλία με Ρόδο

Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαία ισοπαλία από την ομάδα της Ελλάς Σύρου με αντίπαλο τον αθλητικό Σύλλογο Ρόδου.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη, στάθηκαν στο ύψος τους, παρόλο τις σπουδαίες απουσίες που είχαν λόγω τραυματισμών και έδωσαν το 110% των δυνατοτήτων τους κερδίζοντας το θερμό χειροκρότημα του κόσμου οποίος βρέθηκε στο γήπεδο της Ερμούπολης.

Ο τρόπος που ήρθε η ισοπαλία σε συνδυασμό ότι η ομάδα της Σύρου αγωνίζονταν με την 2η ομάδα του βαθμολογικού πίνακα στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, έκανε το βαθμό της ισοπαλίας να είναι βαθμός χρυσάφι για την πορεία του πρωταθλήματος.

Επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα οι παίκτες του Παναγιώτη Χριστοφιλέα οποίος βρέθηκε στην εξέδρα λόγω τιμωρίας, εκτελώντας χρέη προπονητή ο βοηθός του Βασίλης Κοτζαπαναγιώτης, άξιζαν ακόμα και τη νίκη καθώς σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα βρέθηκαν παντού, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο σε όλες τις γραμμές, εξαφανίζοντας τους αντιπάλους.

Σε μια ανύποπτη στιγμή και στη μοναδική ευκαιρία της ομάδας της Ρόδου, οι Δωδεκανήσιοι προηγήθηκαν με το γκολ του Μίσκου στο 67′ λεπτό κάνοντας το 1-0.
Η Ελλάς Σύρου, δεν τα παράτησε, πίεσε ανέβασε στροφές και ισοφάρισε λίγο πριν συμπληρωθεί το 90′ λεπτό ο Περικλής Μηνάς από δεξιά έστρωσε στο Γιώργο Μπακατσέλο, οποίος έγραψε το 1-1, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Σημειώνεται ότι η Ελλάς Σύρου αγωνίστηκε χωρίς επτά ποδοσφαιριστές απέναντι σε μία ομάδα που έχει την καλύτερη επίθεση και την δεύτερη καλύτερη άμυνα στον όμιλο.

Διαιτητές: Τσολακίδης, Τζαννής, Τραντάς
ΑΣ Ρόδος (Μπαξεβάνης): Μανουσάκης, Τρόκα (63′ Μίσκου), Καψάλης, Ντίμ, Τσούτσης, Δούμτσης, Ζούνης (81′ Λάσκαρης), Πατσιαβούρας, Νικολόπουλος, Κέρι, Καρίκι
Ελλάς Σύρου (Κοτζαπαναγιώτης): Μουλαράς, Ζαφείρης, Μάγκας, Οικονομόπουλος, Ζάχι, Μπόσιο, Πρεβεζιάνος, Λαντίκας (62′ Μπακατσέλος),Κόντσι, Μηνάς, Μούντριχας