Share on pinterest
Share on telegram

Η «Σφαγή» και η δικαίωση της Ελλάς Σύρου στα γήπεδα της Ρόδου

Πηγή: Cyclades24

Μετά από επτά αγωνιστικές χωρίς ήττα και με πολλές απουσίες στη σύνθεση της, η ομάδα μας επιστρέφει χωρίς βαθμούς στη Σύρο.

Με αρνητικό πρωταγωνιστή το διαιτητή της αναμέτρησης, η Ελλάς Σύρου πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, αλλά με 10 παίκτες και κόντρα διαιτησία, δε της δόθηκαν περιθώρια για την νίκη και γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Ιαλυσο.

Ένας τραγικός διαιτητής που περισσότερο θα του ταίριαζε η πράσινη εμφάνιση χειρουργού, καθώς με συνοπτικές διαδικασίες στέρησε βαθμούς και δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα μας για κάτι καλύτερο.

Ένα παιχνίδι το οποίο από την αρχή βρομούσε… καθώς οι κάμερες έμειναν κλειστές και δεν επετράπη στον στατιστικολόγο της ομάδας να βιντεοσκοπήσει το παιχνίδι και να κάνει τη δουλειά του.

Μη σας φαίνεται τίποτα περίεργο, είναι γνωστά τα όσα γίνονται στο νησί της Ρόδου, οι κάμερες, δε μπαίνουν κι αν υπάρχουν τα μικρόφωνα κλείνουν και το πλάνο γυρνάει.

Εμείς τα είπαμε πριν από δύο εβδομάδες, ευτυχώς η κάμερα κατέγραψε την αλήθεια σε ένα άλλο γήπεδο, λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά με την ΑΕΡΑ Αφάντου και τη Θύελλα Ραφήνας. Τότε μας είπαν συκοφάντες… σήμερα εκφράζουμε την συμπαράσταση μας στη Θύελλα Ραφήνας και ζητάμε την τιμωρία τους.

Οι φάσεις που βράζει η ΕΛΛΑΣ:

Ο Ιαλυσος άνοιξε το σκορ με 1-0, με ανύπαρκτο φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Κόντσι, ενώ είχε προηγηθεί προηγηθεί καθαρό φάουλ πάνω σε παίκτη της Ελλάς Σύρου.

Στο 35 στην ίδια φάση οι δύο στόπερ της ομάδας μας, ο ένας για μαρκάρισμα και ο άλλος για χλιαρή διαμαρτυρία δέχθηκαν την κίτρινη κάρτα. ‘Όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει να παίζουν με κάρτα από τόσο νωρίς οι δύο αμυντικοί σου.

Ακυρώθηκε κανονικότατο γκολ για οφ Σάιντ στο Φαμπρίτσιο Κόντσι, στερώντας από την ομάδα μας να πάρει το προβάδισμα με 2-1.

Παίκτης της αντιπάλου παίρνει την μπάλα με το χέρι στην φάση που ξεκινάει για να γίνει το 2-1

Αυστηρή και ανύπαρκτη απευθείας κόκκινη στον παράβολο για μαρκάρισμα στα πλάγια του κέντρου με πρόφαση ότι ήταν τελευταίος παίκτης ,κανονισμός που δεν ισχύει καθώς ισχύει το σε προφανή θέση για γκολ κάτι που δεν υπήρχε στα πλάγια του κέντρου..

Γρονθοκόπησαν τον παίκτη μας Μούντριχα την ώρα του αγώνα, χωρίς να πάρει κανείς είδηση από την διαιτητική τριάδα.

Ενώ θυμήθηκαν καθυστερημένα να σταματήσει φάση της Ελλάς και να κιτρινίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για καθυστέρηση την στιγμή που η ομάδα της Σύρου έβγαινε σε θέση βολής.

Στα του αγώνα τώρα, η ομάδα της Ρόδου άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με κεφαλιά του Εμπουμπα αλλά η Ελλάς ισοφάρισε με τον Κόντσι στο 50ο λεπτό. Ο Ιάλυσος πήρε την νίκη στο 64ο λεπτό με γκολ του Δωματά.

Ιάλυσος (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγάρος, Καραγεώργης, Χότζα, Γιώργου, Δωματάς (88’ Τζουανάκης), Αθανασίου, Εμπουμπά, Κατσούκης (65’ Χατζησάββας), Χατζηνικόλας (81’ Βλαχάβας), Κάμπα, Ιντρίζι.

Ελλάς Σύρου (Παναγιώτης Χριστοφιλέας): Παπαδόπουλος, Ζαφείρης, Παράβαλος, Μούντριχας, Μπόσιο, Πρεβεζιανός, Κόντσι, Μηνάς, Μάγκας (86’ Καρμοίρης), Οικονομόπουλος, Μπακατσέλος (76’ Λαντίκας).