Share on email
Share on pinterest
Share on telegram

Αδίκησε τον εαυτό της στην πρεμιέρα η Ελλάς

Η Ελλάς μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, αιφνιδιάστηκε στην αρχή του αγώνα με το γκολ του Φερεντίνου και το πλήρωσε. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου μπορεί να κυριάρχησε για 60 λεπτά στο παιχνίδι, ωστόσο ηττήθηκε από την Α.Ε.Ρ.Α σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου της Γ Εθνικής.

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη στην Σύρο με τον πρωταθλητή Αθηνών Ηλυσιακό.

Α ημίχρονο
Στο 7ο λεπτό ο Γιώργος Φερεντίνος με κοντινή προβολή νίκησε την άμυνα της Ελλάς και τον Βαγγέλη Παπαδόπουλο γράφοντας το 1-0.

Στο 13ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Άγγελος Σταμούλης, με τη θέση του να παίρνει ο Χάρης Παράβαλος. Στο 14΄ το μακρινό σουτ του Ρούσσου εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος.

Στο 23΄ ο Παυλόπουλος με όμορφη ενέργεια μπήκε στην περιοχή και από πολύ πλάγια πλάσαρε με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Τσαβάρη.

Στο 30΄ μετά από όμορφη συνεργασία Παυλόπουλου-Παράβαλου, ο νεαρός αθλητής της Ελλάς έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τσαβάρη.

Στο 37΄ ο Παναγιώτης Παυλόπουλος με δύσκολη ανάποδη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Α.ΕΡ.Α. Ένα λεπτό αργότερα η Ελλάς σωστά διαμαρτύρεται για πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, με τον κύριο Αλατσάκη να λέει παίζεται.

Στο 40΄ ο Χατζησάββας πάτησε περιοχή, απείλησε την Ελλάς με τον Βαγγέλη Παπαδόπουλο να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του επιθετικού της ΑΕΡΑ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους, η άμυνα της Ελλάς αδράνησε, με τον Λυκοπάντη να σουτάρει και τον Βαγγέλη Παπαδόπουλο να σώζει την Ελλάς από το 2ο γκολ.

Β Ημίχρονο
Στο 53΄ μετά από ωραία σέντρα του Περιάλη, ο Παυλόπουλος δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή.

Στο 60΄ μετά από ωραία μπαλιά του Ογκινάνοφ, το δυνατό σουτ του Παυλόπουλου εξουδετέρωσε ο Τσαβάρης.

Στο 64΄ η εκτέλεση από καλή θέση φάουλ του Ογνιάνοφ δεν βρήκε στόχο.

Στο 67΄ νέα ολιγωρία στην άμυνα της Ελλάς, με το γυριστό του Χατζησάββα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Στο 75΄ νέο λάθος της αμυντικής γραμμής της Ελλάς, με τον Χατζησάββα να εκτελεί από πλάγια και τον Παπαδόπουλο να λέει ξανά «όχι».

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι άνοιξε. Η ΑΕΡΑ προσπάθησε να κερδίσει χρόνο με καθυστερήσεις, η Ελλάς δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και το τελικό 1-0 βρήκε τους Ροδίτες να πανηγυρίζουν.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του προέδρου της Α.Ε.Ρ.Α κ. Τσαμπίκου Νικολή (με ανθοδέσμες) που έφυγε εντελώς ξαφνικά από την ζωή το πρωί της Παρασκευής.